SCTSPRINT3

Tuesday 10th October 2017

 

 Issue No. 32

 

 

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 9th October

 

 

A266/17 Stephen Gray v Music Group Innovation Ltd

 

Bonnar Accident Law

 

A850/15 Natalie Mann &c v Greater Glasgow Health Board &c

 

Harper Macleod LLP

 

 

A334/16 Seema Mehta v Lanarkshire Health Board

 

Digby Brown LLP

 

 

F35/17 Sara Speirs v David Speirs

 

Morton Fraser LLP

 

 

F35/17 Sara Speirs v David Speirs

Morton Fraser LLP

 

 

PD205/17 Lynda Cresswell v UK Insurance Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD7/17 Thomas Marshall v Petrofac Facilities Management Ltd

 

Thompsons

 

 

PD252/17 Henry McNicol v Glasgow City Council

 

Thompsons

 

 

PD230/17 Ryszard Milaszewski v Pisani Plc

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD2187/15 Elizabeth Miller v Balfour Beatty Engineering Services &c

 

Thompsons

 

 

PD1805/15 Andrew Mitchell v 2 Sisters Food Group Ltd

 

Allan McDougall

 

 

PD350/17 William Rae v RTR Scaffolding Ltd

 

Lawford Kidd

 

 

PD1277/15 James Renton v Kendrick Computing Plc &v

 

Thompsons

 

 

PD310/17 Anthony Russell v Zenith Marque Insurance &c

 

Thompsons

 

 

PD1385/15 Tabitha Walker v Colin Wilson

 

Digby Brown LLP

 

 

A84/17 Zoe Laurie &c v Greater Glasgow Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A356/16 Robert Marshall &c v National Waiting Times Centre Board

 

Gildeas

 

 

A283/16 David O’Flynn v William Tewnion

Balfour + Manson LLP

 

 

A451/13 William Pollock v Charles Miller

 

Ennova Law

 

A105/15 James Shepherd v Balfour Beatty Plc &c

 

Digby Brown LLP

 

 

A163/16 William Pollock &c v Drogo Developments Ltd

 

Thorntons Law LLP

 

 

PD69/17 Alanna Campbell v Chief Constable for Police Scotland

 

Morton Fraser LLP

 

 

PD222/17 Dorothy Crawford &c v Carillion Construction (Contracts)

 

Thompsons

 

 

PD350/16 Thomas Gorrie v Albavisit Ltd

 

Drummond Miller LLP

 

 

PD1719/15 David Mitchell v The BOC Group Ltd &c

 

Thompsons

 

 

PD585/15 James Murray v Enercon Services UK Ltd

 

Clyde & Co

 

 

PD328/17 Tracey Rennie &c v Angus Council

 

Digby Brown LLP

 

 

PD225/17 Elizabeth Swan &c v Babcock International

 

Thompsons

 

 

 

________________________

 

 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 10th October

 

 

1

Baxters Food Group Limited, Highfield House, Fochabers, Moray AG MacLellan Property Limited, Home Farm, Kelty.

 

Burness Paull LLP

 

2

Joyce Catherine Clark, 2 Longbank Drive, Ayr and another AG Mark Paulo, 69 Rua alto do Moinho Velho, 2750 – 286 Cascais, Portugal and others.

 

Lindsays

 

3

Captain Neil Heaton, Rose Farm, Fyvie, Turriff, Aberdeenshire AG Bristow Helicopters Limited, Redhill Aeordrome, Kings Mill Lane, Redhill, Surrey.

 

Balfour + Manson LLP

 

4

William Fraser Rae, 32 Fishers Road, Port Seaton, East Lothian AG RTR Scaffolding Limited, 59 Nantwich Drive, Edinburgh.

 

Lawford Kidd

 

5

Steven Riordan, 215/4 West Granton Road, Edinburgh AG (First) Michael William McKinley, Flat 2, 14 Northview Court, Edinburgh and another.

 

Digby Brown LLP

 

6

Terry MacLeod, 19 Cromlet Park, Invergordon and others AG TBAC Limited, 6 St James’s Square, London.

 

Thompsons

 

 

________________________

Wednesday 11th October

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTION

 

XA57/17 Halmat Abubakr for leave to appeal against a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD TYRE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P799/17 Pet: Charter Court Financial Services for orders re section859F

 

Clyde & Co

 

 

 

P800/17 Pet: Charter Court Financial Services for orders re section859F

 

Clyde & Co

 

 

 

P809/17 Pet: James Lamont & Co Ltd to restore

 

Thompsons

 

 

 

 

 


LADY WOLFFE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P697/17 Pet: Pushwinder Wingh (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1344/15 Pet: Shadumani Ahmadi for Judicial Review

 

Office of the Advocate General

 

 

 

P987/17 Pet: The London Borough of Ealing for registration of order

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

UNSTARRED MOTION

 

A488/14 Caroline Robinson (AP) v Steven Robinson &c

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

 

________________________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – C Stark, Clerk

 

Thursday 12th October

 

By Order

 

PD1118/15 John Sloan v Crittall Windows Ltd

Thompsons

Brodies LLP

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD1791/15 Fiona Baldwin v Dumfries & Galloway Council

 

Hann & Co

Clyde & Co

Morton Fraser LLP

By Order

In terms of Rule of Court 24.2(4)

 

PD446/16 Anne McKenzie v Imperial Chemical Industries Ltd

 

Thompsons

Clyde & Co

 

 

 

LORD WOOLMAN – E Wheelan, Clerk

 

Thursday 12th October

 

Procedural Hearing

 

P235/17 Pet: Stuart MacGrath for enforcement under sec29

Morton Fraser LLP

TC Young LLP

 

Balfour + Manson LLP

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

F45/12 Tracey Di Ciacca v Renato Di Ciacca

Morton Fraser LLP

Morisons LLP

 

 

 

 


LORD BANNATYNE – L McNamara, Clerk

 

Thursday 12th October

 

By Order

Between 9.00am and 9.30am

 

CA1/16 Mary Donaldson v Marin Retail Group Ltd

Burness Paull LLP

 

Brodies LLP

 

Pre-Proof By Order

Between 9.30am and 10.00am

 

CA142/16 Derek Lewis &c v Turcan Connell

Shepherd & Wedderburn LLP

 

BTO Solicitors LLP

 

Debate (2 days)

At 10.00am

 

P341/17 Pet: The Panel on Takeovers and Mergers for orders sec955

Maclay Murray & Spens LLP

 

Lindsays

 

 

 

LORD TYRE – N Marchant, Clerk

 

Thursday 12th October

 

By Order

Between 9.00am and 10.00am

 

CA211/15 Robert Kidd v Paull & Williamson LLP &c

Levy & McRae

BTO Solicitors LLP

 

 

 

 


LORD DOHERTY – E Hunter, Clerk

 

Thursday 12th October

 

Debate

At 10.00am

 

CA85/17 DC Community Partnerships Ltd v Renfrewshire Council

 

Pinsent Masons LLP

Burness Paull LLP

 

 

 

LADY WOLFFE – C Anderson, Clerk

 

Thursday 12th October

 

Procedural Hearing

 

A338/13 Jean Lamb v Lanarkshire Health Board

 

Gildeas

NHS Scotland Central Legal Office

 

Morisons LLP

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(2)

 

PD1268/15 Johanna Hepburn v Patrick Murray

Digby Brown LLP

 

 

 

By Order

 

PD386/16 Struan Bennett v Nicholas Ness

 

Digby Brown LLP

BLM

 

 

 


LADY CARMICHAEL – R Newlands, Clerk

 

Thursday 12th October

 

By Order

 

A250/15 Bank of Scotland Plc v Beebeg Chakowa

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

A555/15 Madelaine Cave v City of Edinburgh Council

 

Anderson Strathern LLP

 

Brodies LLP

 

 

 

JUDGE WEIR QC

 

Thursday 12th October

 

Judgment

(No appearance of counsel necessary)

 

P575/16 JMG for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Thursday 12th October

 

Hearing

in terms of Section 58(4B) of the Proceeds of Crime Act 2002

(External Requests and Orders) Order 2005

 

P624/17 Pet: HMA for rest order re Robert Wooland

Crown Office and Procurator Fiscal Services

 

 

 


INNER HOUSE ROLLS

 

 

SECOND DIVISION

 

Thursday 12th October

 

Starred Single Bill

At 10.00am

 

P243/15 Pet: Monica Allan for Judicial Review

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 

 

(FIRST) EXTRA DIVISION

 

Thursday 12th October

 

Starred Single Bill

At 10.00am

 

XA51/17 Aberdeen City Council v Afolabi Awodiy

 

Aberdeen City Council

Thorley Stephenson

 

A332/16 Accountant in Bankruptcy v Pauline Walker

Harper Macleod LLP

 

BLM

SGLD

 

 

 

________________________