SCTSPRINT3

 

Issue 168        Tuesday 16th May 2017

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

 

 

Unopposed Motions

 

Calling List

 

Inner House Motions

 

Starred and Unstarred Motions

 

Outer House Rolls

 

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 15th May

 

 

A83/15 Graham Cowell-Smith v Sarah Hornibrook &c

 

Shoosmiths LLP

 

 

A229/16 Eastern Properties (Scotland) Ltd v Saint Gobain Glass (United Kingdom) Ltd

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

A103/17 Alice Manning v Gerard Smyth &c

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A284/15 Stephen McLean v Greater Glasgow Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A99/16 National Westminster Bank Plc v Morwood & Co Ltd

 

TLT LLP

 

 

A228/16 The Glasgow Housing Association Ltd v Campbell Construction

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

A513/15 The Royal Bank of Scotland Plc v Banks Devlin & Co

 

DWF LLP

 

 

A584/15 The Royal Bank of Scotland v Banks Devlin & Co &c

 

DWF LLP

 

 

PD69/17 Alanna Campbell v Chief Constable for Police Scotland

 

Slater & Gordon Lawyers

 

PD2836/14 Marion Doherty v Zimmer Ltd

 

Thompsons

 

 

PD22/17 Lorna Halstead &c v Grampian Health Board &c

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

PD319/16 Margaret Hawthorn &c v Hall Russell Ltd &c

 

DWF LLP

 

 

PD3/17 Rosemarie Kelly &c v UK Insurance Ltd &c

 

Thompsons

 

 

PD194/14 Debbie Lakeland-Newman v UK Insurance Ltd

 

Harper Macleod LLP

 

 

PD7/17 Thomas Marshall v Petrofac Facilities Management Ltd

 

Clyde & Co

 

 

PD1558/15 Angela McIndoe &c v UK Insurance Ltd

 

Brodies LLP

 

 

PD326/16 Gavin Nicholson v East Lothian Council

 

Slater & Gordon Lawyers

 

PD46/17 Stephen O’Hare v Inverurie Skip Hire Ltd

 

Brodies LLP

 

 

PD260/05 Edward Sheerin v Upper Clyde Shipbuilders Ltd

 

DWF LLP

 

 

PD1867/15 Pamela Watson v Weir Construction (1990) Ltd &c

 

Thompsons

 

 

A521/14 James Craig v Forth Valley NHS Board

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

A184/14 Northern Rock (Asset Management) Plc v Speirs Gumley

 

TLT LLP

 

 

PD247/16 Donald Sandilands v Ernest McPherson

 

Digby Brown LLP

 

 

A645/14 George Russell v Margaret Russell &c

 

Drummond Miller LLP

 

 

A659/14 George Russell v Margaret Russell

 

Drummond Miller LLP

 

 

 


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 16th May

 

 

1

Clare Delaney, 43 Rosebank Street, Airdrie and others AG Ryan McLuckie, 33 Elswick Drive, Caldercruix and another.

 

Digby Brown LLP

 

2

Developing Assets (UK) Limited, Swatton Barn, Badbury, Swindon, Wiltshire AG Anthony Malzard Robson, 2 Holm, Stornoway, Isle of Lewis, Scotland and another.

 

Currie, Gilmour &Co

3

The Football Company (Scotland) Limited, 228Eaglesham Road, East Kilbride, Glasgow, South Lanarkshire AG Glasgow City Council, headquarters at City Chambers, Glasgow.

 

MacRoberts LLP

 

4

Sara Beatrice Kidd or Speirs, Flat 11, Westside Gardens, 4 Partickhill Road, Glasgow AG David William Kyle Speirs, Norwood House, Hazelwood Road, Bridge of Weir.

 

Morton Fraser LLP

 

5

F34/17 Catherine Ann Smith or More, 43 Nile Grove, Edinburgh AG Colin David More, Burnbank, Strathtay, Perthshire.

 

Turcan Connell

 

6

F38/17 Paul David Weissgerber, 8 Little Pinkerton, Dunbar AG Carol Weissgerber, Lochend Cottage, Dunbar, East Lothian.

 

HBJ Gateley

 

 

 


 

Wednesday 17th May

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

A621/15 Shauni Henderson v Arshad Bibi

 

Thorley Stephenson SSC

 

 

 

XA116/16 Law Society for Scotland for leave to appeal against a decision of the SLCC re D Wilson

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

XA118/16 Law Society of Scotland for leave to appeal against a decision of the SLCC re A Asamoah

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

XA110/16 Law Society of Scotland for leave to appeal against a decision of the SLCC re M Farquhar

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD

 

STARRED MOTION

 

30min

F8/17 Carol Syme v James Burns

Balfour + Manson LLP

 

Johnson Legal

 

 

 

LORD WOOLMAN

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P363/17 Pet: Charlotte MacDonald for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTIONS

 

1hr

A67/17 Sky Plc &c v Glenfruin Ltd &c

Burness Paull LLP

 

 

 

 

CA152/16 Cruden Building & Renewals v Scottish Water

 

Burness Paull LLP

 

BLM

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

30min

F31/17 James Biggar v Alexandra Tucker

 

Gillespie Macandrew LLP

 

Turcan Connell

 

 

30min

A454/16 Mallory Square v Caledonia Financial Planning Ltd

 

TC Young LLP

 

Brodies LLP

 

 

 

A236/10 Kenneth Thomas v Emmanuel Labram &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

MDDUS

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

__________________
OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – C Stark, Clerk

 

Thursday 18th May

 

Continued Substantive Hearing
at 9.00am

 

P1192/16 Pet: Latha Ramajeyam for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 

 

LORD WOOLMAN – E Wheelan, Clerk

 

Thursday 18th May

 

By Order
in terms of Rule of Court 31.3(9)

 

PD364/16 Sinclair Nicolson v Upper Clyde Shipbuilders &c

 

Digby Brown LLP

Clyde & Co

 

PD464/16 David Pearson v RGC Offshore Ltd

 

Digby Brown LLP

Clyde & Co

 

By Order

 

PD221/15 Jennifer Piotrowski v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

Clyde & Co

 

A769/15 Glasgow City Council v Mark Fishman

 

Glasgow City Council (Corporate Services)

 

Clyde & Co

 

 

 


LORD PENTLAND – D Bowie, Clerk

 

Thursday 18th May

 

Procedural Hearing
at 9.30am

 

A550/15 Jean Erskine v Antonia DeLaat

 

Shoosmiths LLP

 

MDDUS

 

Procedural Hearing/By Order
in terms of Rule of Court 24.2(4)

 

A398/13 Martin Ward v The Bute Practice &c

 

Lindsays

MDDUS

NHS Scotland Central Legal Office

 

PERSONAL INJURY ACTION

Case calling By Order in terms of Rule of Court 43.6(3)

 

PD2113/15 William Chapla v Claud Hamilton Electrical Services Ltd

 

Thompsons

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 

LORD BANNATYNE – L McNamara, Clerk

 

Thursday 18th May

 

Preliminary Hearing
between 9.00am and 9.30am

 

CA34/17 Edinburgh Schools Partnership v Galliford Try Construction UK Ltd

 

MacRoberts LLP

Burness Paull LLP

 


Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA108/16 Scottish Property Group Ltd v Pizza Hut (UK) Ltd

 

MacRoberts LLP

Davidson Chalmers LLP

 

 

 

 

LORD DOHERTY – I Forbes, Clerk

 

Thursday 18th May

 

Continued Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA135/16 Mortgage Express v Fords Solicitors &c

 

Shepherd & Wedderburn LLP

 

Clyde & Co

Brodies LLP

CA136/16 Mortgage Express v Fords Solicitors &c

 

Shepherd & Wedderburn LLP

 

Brodies LLP

Clyde & Co

CA137/16 NRAM Ltd v Fords Solicitors

 

Shepherd & Wedderburn LLP

 

Clyde & Co

Brodies LLP

 

 


LORD ERICHT – L Morgan, Clerk

 

Thursday 18th May

 

By Order

 

A17/14 Frances McKee v Andrew Jones &c

 

Morton Fraser LLP

T C Young LLP

 

A582/15 Angela Syme &c v Fife Council

 

Thompsons

Clyde & Co

 

A581/13 William Thompson v William Colqhoun

 

Turcan Connell

Wright Johnston & Mackenzie LLP

 

 

 

 

 

 

__________________