SCTSPRINT3

Thursday 6th June 2019

 

Issue No. 171

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Expired Sist Warning List

Calling List

Decrees

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Wednesday 6th June

 

 

A197/17 City of Edinburgh Council v Scott Bennett Associated Ltd &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

A29/18 Ann Loughton v Mark Gaston

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A106/19 Philip Rogers v Dumfries & Galloway Health Board &c

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A97/17 Anders Tong &c v Scott Bennett Associates (Group 1) Ltd

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD77/19 Sharlene Buchanan v Tigh Na Muirn Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD184/19 James Forrest v The Advocate General for Scotland

 

Digby Brown LLP

 

 

PD123/19 James Graham &c v Mossvale Care Home Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

PD89/19 Christine Hall v Scottish Ministers

 

Allan McDougall

 

 

P45/19 Anna Imrie as executrix nominate &c v Fife Council

 

Digby Brown LLP

 

 

PD54/18 Alan Lynch v NHS Greater Glasgow & Clyde Health Board

 

Thompsons

 

 

PD124/19 Ryan O’Donnell v CCG (Scotland) Ltd

 

Clyde & Co

 

PD78/18 Greg Sutherland &c v Herd & MacKenzie

 

Digby Brown LLP

 

 

PD88/19 David Walker &c v Upper Clyde Shipbuilders &c

 

BLM

 

PD180/15 Jacqueline Whiteside v Zimmer Ltd

 

Thompsons

 

 

A330/17 Jackie Downes v Zimmer Ltd

 

Thompsons

 

 

A54/19 Charles Green v the Chief Constable Police Service of Scotland &c

 

SGLD

 

 

A594/14 Gillian Lee-Ireland v Fife Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A165/19 Christine Martin v Greater Glasgow & Clyde Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

 

A305/18 John McLaughlin &c v Greater Glasgow Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

 

A87/15 Perth & Kinross Council v Scottish Water

 

BLM

 

A215/18 Anne Reid v Ayrshire & Arran Health Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

A688/14 Richard Syred v Lady Christine De La Rue

 

Thorntons Law LLP

 

A305/17 The Firm of J Wilson & Sons &c v The Royal Bank of Scotland

 

MBM Commercial LLP

 

PD29/19 Martin Darroch v Hays Tour Operating Ltd

 

Kennedy’s Scotland

 

 

PD322/18 Connor Innes v Karl Weiss

 

Digby Brown LLP

 

 

PD1515/14 John Jackson v Hussman Refrigeration Ltd

 

Thompsons

 

 

PD464/18 Allan Rodman v Muller Wiseman Dairies Ltd

 

Jackson Boyd LLP

 


EXPIRED SIST WARNING LIST

 

 

The sists in the undernoted cases have expired.   Accordingly the cases will be put out By Order in the near future.   Intimation should be given to the Keeper of the Rolls of any cases on the list which have settled:-

 

 

1

A436/17 Stewart & Shields Ltd v Douglas St Brides Community Group

 

TC Young LLP

Brodies LLP

 

 

2

A23/18 Alex Melville v David Bryson &c

 

Gillespie Macandrew LLP

 

Anderson Strathern LLP

 

 

3

A61/16 A & G Rentals &c v James G Herd &c

 

Addleshaw Goddard

DWF LLP

 

 

4

A879/15 Flora Carr-Saunders v The Lord Advocate

 

Turcan Connell

 

SGLD

 

 

 

 

 

 

___________________________

 


 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Thursday 6th June

 

 

1

PD196/19 Ross Jess AG (1) Natasha Scott and another.

 

Digby Brown LLP

 

2

CA52/18 McLaughlin & Harvey Limited AG The Scottish Ministers.

 

Brodies LLP

 

3

A121/18 Mears Limited AG (1) AFS (Scotland) Limited and another.

 

Brodies LLP

 

4

PD200/19 Alexander Moodie AG Scottish Power UK Plc.

 

Digby Brown LLP

 

5

PD179/19 David Rettie AG (1) David Frame and another.

 

Russel + Aitken

 

 

 

 

___________________________

 

 

UNDEFENDED CONSISTORIAL CAUSES

 

 

Decree of Divorce was Granted on Thursday 6th June 2019

 

 

1

F17/19 Lesley Anne Richardson or Byars v Grant Ronald Byars.

 

2

F44/18 Peter John Baxter v Karen Elizabeth Hayes or Baxter.

 

 

___________________________

 


 

Friday 7th June

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTION

 

P155/19 Pet: Adam Salami for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD GLENNIE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P1126/18 Analin Ybas for Judicial Review

 

Office of the Advocate General

 

 

 

P509/18 Pet: Hamid Taheri for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1191/18 Pet: Phan Tuan for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P456/19 Pet: Ribwar Rahmani for Judicial Review

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 

P440/17 Pet: Scottish Ministers for recovery order re Shamim Shafi &c

 

Civil Recovery Unit

 

 

 

P104/16 Pet: Scottish Ministers for recovery order re Steven MacDonald

 

Civil Recovery Unit

 

 

 

 


 

LORD BRAILSFORD

 

STARRED MOTIONS

 

A674/06 Christophe Galmiche v Joanna MacLachlan

Party

 

 

 

F28/19 Lisa Tobias v Graeme Tobias

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

30 mins

F77/18 Elizabeth Patience v Donald Patience

 

Balfour + Manson LLP

 

Gilson Gray LLP

 

 

 

LORD PENTLAND

 

STARRED MOTION

 

 

A375/17 Martin Wilson (AP) v Margaret Wilson

 

Party

Party

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTION

 

1 hour

CA10/18 Ury Estate Ltd v BP Exploration Operating Co Ltd

Davidson Chalmers Stewart LLP

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 


LORD DOHERTY

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P470/19 Note: James Nelson for leave to raise re: Upper Clyde Shipbuilders (in liq)

 

Digby Brown LLP

 

 

 

 

 

LADY WISE

 

STARRED MOTION

 

P409/19 Pet: John Kennedy for orer re: child abduction

 

Aberdein Considine

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

LADY WOLFFE

 

STARRED MOTION

 

A173/18 Lochaber Properties Ltd v South Forrest Solicitors &c

 

Shepherd & Wedderburn

 

Clyde & Co

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

30 mins

PD470/18 John Fleming v First Scotland East Ltd &c

BTO Solicitors LLP

 

Clyde & Co

Thompsons

 

30 mins

PD123/19 James Graham &c v Mossvale Care Home Ltd

 

Kennedy’s Scotland

 

Harper Macleod LLP

 

 

___________________________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD GLENNIE – L Davies, Clerk

 

Tuesday 11th June

 

Continued Proof

 

A45/14 Allan Johnstone v NHS Grampian

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD – R Newlands, Clerk

 

Monday 10th June

 

By Order
at 9.30am

 

F66/18 Anna Leckie v Peter Leckie

 

Turcan Connell

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

Tuesday 11th June

 

Continued Motion
at 9.00am

 

F98/18 Christopher Bond v Maria Bond

 

Turcan Connell

 

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

By Order
at 9.30am

 

PD59/18 Allen Woodhouse v Lochs & Glens (Transport) Ltd

 

Digby Brown LLP

 

 

Brodies LLP

 

 

 

 

Wednesday 12th June

 

By Order
at 9.15am

 

AD10/19 Pet: Aberdeen City Council for permanence order (with authority to adopt) re M-LCG

 

Aberdeen City Council Legal Dept

 

 

 

AD11/19 Pet: Aberdeen City Council for permanence order re LG

 

Aberdeen City Council Legal Dept

 

 

 

AD12/19 Pet: Aberdeen City Council for permanence order re JJG

 

Aberdeen City Council Legal Dept

 

 

 

By Order (Adjustment)

 

A132/17 Cameron Wilson v Grampian Health Board

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

By Order

 

PD149/17 Eileen Anderson &c v NHS 24

 

Thompsons

 

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

Thursday 13th June

 

Case Management Hearing
at 9.30am

 

F13/19 Patricia Brownie v Allan Brownie

 

Brodies LLP

 

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 


PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(3)

 

PD503/17 David Higgins v Clyde Modular Systems Ltd

 

Digby Brown LLP

 

Clyde & Co

 

 

FAMILY ACTION

In terms of rule 49, a proof has been allowed in the following action

 

F70/17 Gordon Hunter v Angela Hunter

 

Morisons LLP

 

Johnson Legal

 

 

F21/19 Golbas Haidari v Rezadad Sezegar

 

SKO Family Limited

TLT LLP

 

 

 

LORD BANNATYNE – J Hannah, Clerk

 

Wednesday 12th June

 

Oral Hearing

P281/19 Pet: Yiyi Chen for Judicial Review

Drummond Miller LLP

 

 

Office of the Advocate General

 

 

 

Friday 14th June

 

Preliminary Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA68/19 Toscaig Properties Ltd v Poundland Ltd

 

Brodies LLP

 

 

Shoosmiths LLP

 

 

 

 


LORD TYRE – E Wheelan/C Anderson, Clerks

 

Tuesday 11th June

 

By Order (Adjustment)
at 9.30am

 

A547/15 Diane Catto v Biomet UK Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

Pinsent Masons LLP

 

 

A697/15 Patricia Hyslop v Biomet UK Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

Pinsent Masons LLP

 

 

Oral Hearing

 

P273/19 Pet: Scottish Police Federation for Judicial Review

 

MacRoberts LLP

 

Clyde & Co

 

 

By Order

 

PD836/14 Heather Skene v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

 

Clyde & Co

 

 

PD2787/14 Carol Veldon v Transform Medical Group (CS) Ltd

 

Thompsons

 

Clyde & Co

 

 

Friday 14th June

 

By Order

 

PD137/16 June Venters &c v The Advocate General for Scotland

 

Digby Brown LLP

 

Morton Fraser LLP

 

 

PD1159/15 Debbie Warner v Scapa Flow Charters

 

Digby Brown LLP

 

BTO Solicitors LLP

 

 

 

 

 


LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Tuesday 11th June

 

Preliminary Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA61/19 Tay Properties Ltd v The Right Hon Lord Keen of Elie QC

 

Harper Macleod LLP

 

Davidson Chalmers Stewart LLP

 

 

Proof Before Answer (2 days)

 

A280/18 The University Court of Uni of St Andrews v Student Gowns

 

Thorntons Law LLP

CMS

 

 

 

Thursday 13th June

 

Hearing under Section 15K of the Debtors (Scotland) Act 1987
between 9.00am and 9.30am

 

CA85/19 Industrial Finance & Leasing Ltd v James Paterson &c

 

Addleshaw Goddard

 

 

Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA124/18 Wyman-Gordon Ltd v Imet Alloys (Europe) Ltd &c

 

CMS

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

BLM

Proof Before Answer (2 days)

 

CA117/18 SI 2016 Ltd &c v AMA (New Town) Ltd

 

CMS

 

Gilson Gray LLP

 

 


LADY WISE – T Kell, Clerk

 

Tuesday 11th June

 

First Hearing
at 9.30am

 

P476/19 Pet: Mohammad Ashrif for orders under Child Abduction

 

TC Young LLP

 

 

 

Procedural Hearing
at 9.30am

 

AD3/19 Pet: South Ayrshire Council for permanence order re TH

 

Clyde & Co

 

 

 

AD4/19 Pet: South Ayrshire Council for permanence order re LH

 

Clyde & Co

 

 

 

Wednesday 12th June

 

Case Management Hearing
at 9.30am

 

F17/18 Catherine Fiddes v Alastair Fiddes

 

Robert F MacDonald Solicitors

 

Turcan Connell

 

 

 

Continued Pre-Proof Hearing
at 9.30am

 

F62/17 Anne Eunson v Ronald Eunson

 

Brodies LLP

 

 

Johnson Legal

 

 

 


LADY WOLFFE – C Stark, Clerk

 

Monday 10th June

 

Continued Proof

 

CA47/16 James Shanley &c v Clydesdale Bank Plc

 

Jones Whyte Law

CMS

 

 

 

Tuesday 11th June

 

Debate

 

CA63/19 Margaret Hamilton of Rockhall v Lord Lyon King of Arms

 

Lindsays

 

The Court of The Lord Lyon

 

 

 

Wednesday 12th June

 

Debate

 

CA109/18 Ronald Somerville v 1051 GWR Ltd

 

Harper Macleod LLP

 

TC Young LLP

 

 

 

Friday 14th June

 

By Order
at 9.30am

 

CA46/19 BAM TCP Atlantic Square Ltd v British Telecommunications

 

Morton Fraser LLP

 

Pinsent Masons LLP

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

Russel + Aitken

 

 

 

 


By Order

 

CA57/17 Richard Lamb &c v Veolia Water Organics Recycling Ltd

 

Wright Johnston & Mackenzie LLP

 

MacRoberts LLP

 

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

CA62/17 Matthew Steel &c v Veolia Water Organics Recycling Ltd

 

Wright Johnston & Mackenzie LLP

 

MacRoberts LLP

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

LORD ERICHT – L Morgan, Clerk

 

Tuesday 11th June

 

Continued Procedural Hearing
at 9.30am

 

CA3/19 Antonia McIntyre v H Morris & Company &c

 

Kennedy’s Scotland

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 

Thursday 13th June

 

Oral Hearing

 

P342/19 Pet: Tasmina Ahmed-Sheikh for Judicial Review

 

Kennedy’s Scotland

 

 

TC Young LLP

 

Wright Johnston & Mackenzie LLP

 

 


TO BE ALLOCATED

 

Tuesday 11th June

 

Proof (6 days)

 

A375/17 Martin Wilson (AP) v Margaret Wilson

 

Party

Party

 

 

Accelerated Proof (4 days)

 

A129/18 Michael Bentley v Bentley Electrical Installations Ltd

Thompsons

 

Clyde & Co

 

 

 

PD31/19 John Sharp v The Secretary of State

 

Thompsons

Clyde & Co

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

 

Tuesday 11th June

 

Proof (4 days)

 

PD23/18 Beryll Hamilton v Upper Clyde Shipbuilders

 

Thompsons

 

Clyde & Co

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Wednesday 12th June

 

Procedure Roll

 

A585/15 Bassam Shiekh v The University of Edinburgh

 

Balfour + Manson LLP

Clyde & Co

 

 


TO BE ALLOCATED

 

Thursday 13th June

 

Procedural Hearing

 

P186/19 Pet: Centric Community Projects Ltd for Judicial Review

 

Gilson Gray LLP

Morton Fraser LLP

 

Procedure Roll

 

A1036/08 Agnes Healy v Messrs Grant & Wylie &c

T C Young LLP

 

CMS

 

 

 

 

 

 

___________________________

 

 

 

 


INNER HOUSE ROLLS

 

 

EXTRA DIVISION

 

Tuesday 11th June

 

Procedural Hearing

 

XA5/19 NHS Lothian Health Board against a decision of the Upper Tribunal

 

Clyde & Co

Office of the Advocate General

 

 

 

Thursday 13th June

 

Continued Single Bill
between 10.30am and 1.00pm

 

(XA17/19 Commissioners for Her (Majesty’s Revenue & Customs for (leave to appeal

(

Office of the Advocate General

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

(XA22/19 DM Optical Holdings Ltd (for leave to appeal

(

Office of the Advocate General

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

Procedural Hearing

 

XA7/19 Neil Rothnie against a decision of Professional Conduct Committee

 

Drummond Miller LLP

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

 

 

 

___________________________