SCTSPRINT3

 

Wednesday 15th January

 

 

Issue No. 74

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 14th January

 

 

A198/18 Network Rail Infrastructure Ltd v Eng Huat Ung

Dentons UKMEA LLP

 

 

A239/16 Marguerite Keenan v Greater Glasgow Health Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

A116/19 Carol McLean &c v Bakkavor Foods Ltd

 

Allan McDougall

 

A154/17 Michelle O’Connor v Greater Glasgow Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

A313/19 Catherine Richardson &c v Fife Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

A595/13 Edith Williamson v Ronald McGinlay &c

 

Blackadders LLP

 

A330/19 Jane Wilson v Greater Glasgow & Clyde Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

PD30/19 ABC v Julien Mouly

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD349/17 Pauline Callaghan v Scottish Borders Council

 

Balfour + Manson LLP

 

PD104/19 Elizabeth Corbett v BP Chemicals Ltd

 

Thompsons

 

PD440/19 William Davies v West Lothian Council

 

Clyde & Co

 

PD141/19 Rosemary Hall &c v Front Row Builders Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD29/18 Arkadiusz Kusinski v AIG Europe Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD294/19 Rebecca McLuckie &c v AVIVA Insurance Ltd

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD380/18 John McMillan v Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy

 

Thompsons

 

PD502/18 Jon Palmer v City Building (Glasgow) LLP

 

Digby Brown LLP

 

PD558/19 John Perry v Jordan Watson &c

 

Digby Brown LLP

 

PD240/17 Karen Reid v Carlos Van Heddegen &c

 

Digby Brown LLP

 

PD179/19 David Rettie v David Frame &c

Russel + Aitken

 

 

 

PD329/19 Allan Thomson &c v Sean Yorke &c

 

Harper Macleod LLP

 

PD347/19 Ryan Tullius &c v Land Engineering (Scotland) Ltd

 

DWF LLP

 

PD2803/15 James Watt v Lend Lease Construction (EMEA) Ltd

 

Thompsons

 

A371/19 Angela Myers v Roy Butler

 

Brodies LLP

 

 

 

 

 

______________________

 


 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 15th January

 

 

1

F80/19 Kiran Aziz AG Waseem Ahmed.

T C Young LLP

 

2

PD547/19 Michal Kaim AG (First) Jordan Clark and another.

A & W M Urquhart

 

3

PD549/19 Thomas Morrison v (First) Gloag Investments Group Limited AG others.

 

Digby Brown LLP

 

 

 

 

______________________

 


 

Thursday 16th January

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTION

 

XA6/20 Javid Akhtar for leave to appeal a decision of the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

LORD TYRE

 

UNSTARRED MOTION

 

A240/16 Alistair Johnstone &c v Susan Shepherd

Davidson Chalmers LLP

 

 

 

 

 

LORD DOHERTY

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P789/19 Pet: Arbitration No2 of 2019

Brodies LLP

 

 

 

P33/20 Pet: Lake District Biogas Ltd to extend admin

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

P772/19 Pet: Scottish Power UK Plc for orders under section 1

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

P253/19 Pet: WFS Technologies Ltd for interdict

 

Burness Paull LLP

 

 

 


LADY WISE

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P1172/19 Pet: Therese Muleka for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P31/20 Pet: BCL (Carpets) Ltd to restore to the register

 

Digby Brown LLP

 

 

P984/19 Pet: DB Station & Service AG for registration of foreign jud

Burness Paull LLP

 

 

 

P1167/19 Pet: Eugene Moriarty &c for Nobile Officium

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

P1194/19 Pet: Sebastian Domagalski for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1316/17 Pet: William Beck &c re section 8 of the Law Reform

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

LORD ERICHT

 

UNSTARRED MOTION

 

P35/20 Pet: The Medical and Dental Defence Union of Scotland for sanction of a scheme

 

CMS

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTION

 

60 mins

PD14/19 Michelle Watson &c v Royal and Sun Alliance Plc

BTO Solicitors LLP

 

Thompsons

 


 

 

 

 

______________________

 

 

 

OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Friday 17th January

 

By Order

Between 9.00am and 9.30am

 

CA116/19 Babcock Marine (Clyde) Ltd v HS Barrier Coatings Ltd

 

Morton Fraser LLP

Balfour + Manson LLP

 

Procedural Hearing

Between 9.30am and 10.00am

 

CA166/19 SRB Civil Engineering Ltd v OC314458 LLP &c

 

BTO Solicitors LLP

 

CMS

 

 

 

LADY WISE – T Kell, Clerk

 

Friday 17th January

 

Pre-Proof Hearing

At 9:30

 

F28/19 Lisa Tobias v Graeme Tobias

Morton Fraser LLP

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

By Order

 

A6/19 Graham Buchan v Grampian Health Board

 

Drummond Miller LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 

LORD CLARK – J Hannah, Clerk

 

Friday 17th January

 

By Order

Between 9.00am and 9.30am

 

P444/19 Pet: Alexander Smith for order under section 125

 

Nisbets, Solicitors & Solicitor Advocates

 

Jones Whyte Law

 

Debate (1 day)

 

CA112/19 RS Taxis & Minicoach Hire v Aberdeenshire Council

 

Campbell Smith LLP

Brodies LLP

 

 

 

LORD ERICHT – L Cranston, Clerk

 

Friday 17th January

 

By Order

At 9.00am

 

CA116/18 Maven Capital Partners UK LLP v Keith Fletcher &c

 

DLA Piper Scotland LLP

Pinsent Masons LLP

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Friday 17th January

 

Substantive Hearing

 

P794/19 Pet: William McCulloch for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

SGLD

 

 

 

______________________