SCTSPRINT3

Wednesday 1st March 2017

 

Issue No. 127

 

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 28th February

 

 

A9/17 Derek Jack v Atkinson Donnelly LLP

 

Brodies LLP

 

A7/17 Gillian Jack v Atkinson Donnelly LLP

 

Brodies LLP

 

A559/14 Rita Kaura v Colin Arthur

 

BLM

 

A8/17 Karen MacIver v Atkinson Donnelly LLP

 

Brodies LLP

 

A104/04 Gerard Rhodie (AP) v Lothian University Hospital NHS Trust

 

Drummond Miller LLP

 

A276/16 Pamela Smith &c v Abbotsford Care (Glenrothes) Ltd

 

Digby Brown LLP

 

A377/16 David Suttie v Ian Suttie

 

Clyde & Co

 

A220/16 The Royal Bank of Scotland Plc v SO300191 LLP

 

Maclay Murray & Spens LLP

 

A688/99 William Wright v Secretary of State for Scotland &c

 

Thompsons

 

PD1203/15 Aimee Waddell v Brian McAleer &c

 

Balfour + Manson LLP

 

PD2508/14 Mary Blair v O-I Manufacturing UK Limited

 

Digby Brown LLP

 

PD493/16 Laura Brady v Lanarkshire Health Board &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD288/16 Kimberly Gaston v Sarah Thomas &c

 

The Medical and Dental Defence Union of Scotland

 

 

PD2350/12 Donald Halliday v MVH Haulage Services Limited

 

Brodies LLP

 

PD184/16 Brendan Rea v Network Rail Infrastructure Ltd

 

 

 

PD62/16 Bernadette White &c v Nicky Coll

 

Digby Brown LLP

 

A106/15 Amjid Din v The Accountant in Bankruptcy &c

 

Harper Macleod LLP

 

PD155/16 Lawrence Wilson &c v Kendrick Computing Plc

 

Thompsons

 

PD2720/15 Robert Baird v JD Insulating Co Ltd

 

Thompsons

 

PD139/16 Deanna Greenhill &c v Burnbank Electrics Ltd &c

 

Thompsons

 

PD1648/14 Annie Larkin &c v The Greenock Dockyard Co Ltd

 

 

 

 

 

 

 

 

__________________

 


COURT OF SESSION

 

CALLING LIST

 

Wednesday 1st March

 

 

1

A & G Rentals, 13 Royal Crescent, Glasgow and others AG Peterkins Robertson Paul LLP, 227 Sauchiehall Street, Glasgow and another.

 

HBJ Gateley

2

CB Technology Group Limited, 9 Cochrane Square, Brucefield Industrial Estate, Livingston, West Lothian AG Robert Nathaniel Muir, 9 Craigs Court, Torphichen, Bathgate and another.

 

Burness Paull LLP

3

Cruden Building & Renewals Limited, 5 Clydesmill Road, Cambuslang, Glasgow AG Scottish Water, Castle House, 6 Castle Drive, Carnegie Campus, Dunfermline.

 

Burness Paull LLP

4

DNO Oman Limited, 409, AL Nahda Tower No. 2, Way 5007, Ghala Industrial Area, Muscat, Oman, Canon’s Court, 22 Victoria Street, Hamilton HM 12, Bermuda AG Grant Clouston, 79b Comely Bank Avenue, Edinburgh.

 

CMS Cameron McKenna LLP

5

William MacBean, Tomboyach House, Boat of Garten AG Scottish Water, Castle House, 6 Castle Drive, Carnegie Campus, Dunfermline.

 

TC Young Wilson Terris

6

Mallory Square, 3/1, 12 Chesterfield Gardens, Glasgow and others AG Caledonia Financial Planning Limited, 28 Muir Street, Hamilton, South Lanarkshire.

 

 

7

Pivotal Scotland Limited, Unit 17 Huntershill Village, 102 Crowhill Road, Bishopbriggs, Glasgow AG Catherine Dalziel, 30 Netherwood Court, Westfield, Cumbernauld, Glasgow.

 

Halliday Campbell

8

Heather Watson, 33 Medrox Gardens, Cumbernauld AG Michael Gareth Hullin, 31 Pendicle Road, Bearsden, Glasgow.

Drummond Miller LLP

__________________


Thursday 2nd March

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

A563/13 Bodil Jacobsen v Shailesh Chaturvedi

 

Clyde & Co

 

 

CA19/16 Caley Oils Ltd &c v David Wood

 

Davidson Chalmers

 

 

XA16/16 Euphemia Steele for leave to appeal a decision of SLCC

 

Party

 

 

XA17/16 Kenneth Steele for leave to appeal a decision of SLCC

 

Party

 

 

XA15/16 Kenneth Steele leave to appeal a decision of SLCC

 

Party

 

 

XA125/16 Law Society of Scotland for leave to appeal SLCC U Borowskah

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD

 

STARRED MOTION

at 9.00am

 

F96/14 Orietta Ruggier v Michael Ruggier

 

Beveridge & Kellas

 

Turcan Connell

 

 

 

 


LORD TYRE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P113/17 Note: The Sample Rooms Ltd for Remuneration

 

HBJ Gateley

 

 

P39/17 Pet: ACNG Leisure Ltd to restore to Reg

Thompsons

 

 

 

 

LADY RAE

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P797/15 Pet: Ahmed Aurdbi for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1099/15 Pet: Abdul-Rahim Danar M for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1222/11 Pet: Shefa Ltd for orders under section 1 Admin of Just

Maclay Murray & Spens LLP

 

 

 

 


TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

1hr

A184/16 The Rangers Football Club Ltd v Charles Green &c

Anderson Strathern LLP

Heggie Alexander

 

Kennedys Scotland

 

 

Balfour + Manson LLP

 

Brodies LLP

 

30min

A129/15 Promontoria (Henrico) Ltd v Morton Fraser LLP

 

HBJ Gateley

 

Clyde & Co

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – C Stark, Clerk

 

Friday 3rd March

 

By Order

at 9.00am

 

AD4/17 Pet: RG & PG for authority to adopt the child LS

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

Continued Motion

at 9.30am

 

F53/16 Lee Brown v Catherine Brown

 

Shoosmiths LLP

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

LORD BANNATYNE – L McNamara, Clerk

 

Friday 3rd March

 

By Order

between 9.30am and 10.00am

 

CA93/16 Standard Life Assurance Ltd v Spie Ltd

 

CMS Cameron McKenna LLP

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 


LORD DOHERTY – I Forbes, Clerk

 

Friday 3rd March

 

Procedural Hearing

between 9.00am and 10.00am

 

CA47/16 James Shanley &c v Clydesdale Bank Plc

 

Party

CMS Cameron McKenna LLP

 

 

 

 

LADY RAE – L Miller, Clerk

 

Friday 3rd March

 

By Order

 

A285/16 Dunfermline Building Society &c v Ryden LLP

 

HBJ Gateley

DWF LLP

 

A116/13 Angela McManus &c v City Link Development Co Ltd

 

Allan McDougall

 

CMS Cameron McKenna LLP

 

Brodies LLP

 

 

Pinsent Masons LLP

 

 

 

 

 

LORD MULHOLLAND – J Harding, Clerk

 

Friday 3rd March

 

Continued By Order

 

PD1658/15 Maurice Inkster v James Scott Engineering Group Ltd &c

 

Thompsons

 

BLM

Clyde & Co


By Order

 

PD2872/14 Stewart Mulroy v City of Edinburgh Council &c

 

HBJ Gateley

Ledingham Chalmers LLP

 

 

PD1609/15 Alexander Horne v Balfour Beatty Engineering Service Ltd

 

Thompsons

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

Friday 3rd March

 

Substantive Hearing

 

P1041/16 Pet: Atvars Klavs for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

Section 15K Hearing

 

A77/17 NHS Business Services Authority v RG &c

 

Balfour + Manson LLP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________