SCTSPRINT3

Wednesday 8th November 2017

 

Issue No. 53

 

 

 

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

Unopposed Motions

Calling List

Single Bills & Inner House Motions

Starred and Unstarred Motions

Outer House Rolls

Inner House Rolls

 


 

UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 7th November

 

 

A277/16 Stephanie Snowden &c v Lothian Health Board

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

PD83/17 Kathryn Durrant &c v Robert Carter &c

 

Clyde & Co

 

 

PD1415/14 Robert Flanagan v Hat Painters (Scotland) Ltd &c

 

Brodies LLP

 

 

PD325/17 Kathleen Love &c v Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy

 

Thompsons

 

 

A447/16 Cynthia Brew v The Court of Edinburgh Napier University

 

Brodies LLP

 

 

A446/16 Michael Brew v The Court of Edinburgh Napier University

 

Brodies LLP

 

 

A99/17 Laura Gallazzi v Tayside Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

 

PD1489/12 Susan Campbell v Lothian Health Board

 

Russel + Aitken LLP

 

 

PD278/15 Amanda Currie &c v Onestop Scaffolding Ltd (in liq)

 

Balfour + Manson LLP

 

 

PD335/17 Margaret Hawkes &c v KGM Underwriting Services Ltd

 

Bonnar Accident Law

 

PD215/17 Anne Hay v Nalco Ltd

 

Harper Macleod LLP

 

 

PD368/17 Paul Hylton v MCL Medics Ltd

 

Thompsons

 

 

PD2375/15 James McLean v Greater Glasgow Health Board

 

Morton Fraser LLP

 

 

PD455/16 Aileen Murphy &c v William McIntyre &c

 

Waterman’s Solicitors

 

 

 

 

 

________________________

 

 

COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 8th November

 

 

1

(First) Jane Corbett, 10 Queen Street, Stonehouse and others AG CIS General Insurance Limited, Miller Street, Manchester.

Digby Brown LLP

 

 

2

Sean Donnelly, 22 Jacobs Close, Inverkip, Greenock AG (First) Mohammed Nasir, 11 Argyll Wynd, Motherwell and another.

 

Digby Brown LLP

 

3

Darren Mundell, 33 Johnstone Street, Annan AG M & W Tarmacadam Contractors Ltd, Douglas Hall Cottages, Lockerbie.

 

Digby Brown LLP

 

 

 

 

________________________

 

 

 


 

Thursday 9th November

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

PD452/14 Grant Grubb v John Finlay

 

Digby Brown LLP

 

 

 

XA105/16 Commissioner for Revenue & Customs against a decision of the Upper Tribunal

 

Office of the Advocate General

 

 

 

XA70/15 Linda Gray for leave to appeal against a decision for the Upper Tribunal

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

XA18/17 William Jamieson against a decision of the Upper Tribunal

 

Office of the Advocate General

 

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P193/17 Pet: Terence Monaghan &c for Judicial Review

 

Harper Macleod LLP

 

 

 

 

 

LORD TYRE

 

STARRED MOTION

 

30min

CA208/14 Heather Capital v Burness Paull & Williamsons LLP

CMS

 

Shepherd & Wedderburn

 

 

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P594/16 Note: Callendar Square Ltd for remuneration

 

Gilson Gray LLP

 

 

P897/17 Pet: Charlie Price for orders re section 994 of the Companies Act

 

Anderson Strathern LLP

 

 

 

P1046/17 Pet: Meigle Colour Printers Ltd to wind up

Shoosmiths LLP

 

 

 

P1083/17 Pet: Tods Murray LLP for an admin order

 

Addleshaw Goddard

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P714/17 Pet: Abdul Majeed (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1027/17 Pet: Behnaz Salihi (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P208/17 Pet: Catherine Milligan for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P577/17 Pet: Gaelle Mukarampi for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P692/17 Pet: Habib Riaz (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1026/17 Pet: Harjit Singh (AP) for Judicial Review

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1029/17 Pet: Iceman Sizoongo (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P755/17 Pet: Jin Zheng Liu for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P989/17 Pet: Majid Al-Kareemawi for Judicial Review

 

Office of the Advocate General

 

 

 

P352/16 Pet: Noujdar Rachid for Judicial Review

 

Office of the Advocate General

 

 

 

P780/17 Pet: Noureen Asmat for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P802/17 Pet: Shahram Mradi (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1025/17 Pet: Syed Kazmi (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

P1028/17 Pet: Xin Zheng (AP) for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

 

 


TO BE ALLOCATED

 

CONTINUED MOTION

 

A306/16 Morna Grandison v Iain Robertson &c

Shepherd & Wedderburn

 

Party

Thorley Stephenson SSC

 

 

STARRED MOTION

 

30min

F35/17 Sara Speirs v David Speirs

BTO Solicitors LLP

 

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

 

 

________________________

 

 

 


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – C Stark, Clerk

 

Friday 10th November

 

By Order

 

F60/15 Judith Greig v Alistair Greig

TC Young LLP

Thorley Stephenson

 

 

F47/16 Hamish Martin v Victoria Martin

Johnson Legal

 

Morisons LLP

 

 

 

LORD WOOLMAN – S Alexander, Clerk

 

Friday 10th November

 

Procedural Hearing

 

P207/17 William Beggs for Judicial Review

 

Inksters

Scottish Legal Aid Board

 

Anderson Strathern LLP

 

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE – L McNamara, Clerk

 

Friday 10th November

 

By Order
between 9.00am and 10.00am

 

CA112/16 Khaled Zahidv DuthusGroup Investments Ltd

Young & Partners LLP

 

Gilson Gray LLP

CMS

 

 

LORD TYRE – N Marchant, Clerk

 

Friday 10th November

 

Continued Procedural Hearing/Starred Motion

between 9.00am and 10.00am

 

CA134/16 James Shanley &cv LorimerStewart

 

Party

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 

LORD DOHERTY – E Hunter, Clerk

 

Friday 10th November

 

Preliminary Hearing

Between 9.30am and 10.00am

 

CA97/17 Mott Macdonald Ltd v McLaughlin & Harvey Ltd

 

CMS

Brodies LLP

 

 

 

LADY WISE – T Kell/G Scott, Clerks

 

Friday 10th November

 

By Order
at 9.00am

 

F23/17 Tammy Connerv KevinBooth

 

Drummond Miller LLP

BTO Solicitors LLP

 

 

 

 


LORD CLARK – D Bowie, Clerk

 

Friday 10th November

 

Continued Procedural Hearing
between 9.00am and 9.30am

 

CA117/16 Moor Row Ltdv DWFLLP

Pinsent Masons LLP

 

DWF LLP

 

Continued Preliminary Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA87/17 The Coal Authorityv PegasusFire Protection Co Ltd

 

DLA Piper Scotland LLP

Davidson Chalmers LLP

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL – T Sadler, Clerk

 

Friday 10th November

 

Hearing in terms of Rule of Court 58.7(1)(b)

at 9.30am

 

P815/17 Pet: Association of Vehicle Recovery Operators Ltd for Judicial Review

 

Gilson Gray LLP

Clyde & Co

 

 

By Order

 

PD2195/15 Alexander McCuskerv James Laidlaw & Sons Ltd &c

 

Thompsons

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 


TO BE ALLOCATED

 

Friday 10th November 2017

 

Procedure Roll

 

A118/17 Donald Gabelv TheSecretary of State for Works & Pensions

 

Party

Morton Fraser LLP

 

 

 

 

INNER HOUSE ROLLS

 

 

EXTRA DIVISION

 

Friday 10th November

 

Starred Single Bill
at 10.00am

 

XA34/16 Helen Renfrew-Humphreysv Norma Crabbe

 

Jackson Boyd

West Anderson & Co

 

 

 

 

 

 

________________________