SCTSPRINT3

Issue: 144       Tuesday 30th April 2019

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

 

 

Unopposed Motions

 

Calling List

 

Inner House Motions

 

Starred and Unstarred Motions

 

Outer House Rolls

 

Inner House Rolls

 

 


UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Monday 29th April 2019.

 

A92/16 Denise Mullen v Lanarkshire Health Board

 

Balfour + Manson LLP

 

A260/17 Janice Ritchie v The Firrhill Medical Centre &c

 

Allan McDougall

 

A132/17 Cameron Wilson v Grampian Health Board

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

F27/18 Rona Johnstone v Professor Johnstone

 

Brodies LLP

 

F33/18 Alisa McKee v Archibald McKee

 

Balfour + Manson LLP

 

PD212/18 David Carson v Grattan & Hynds Ltd

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD149/18 Christopher Chambers v Arnold Clark Automobiles Ltd

 

Digby Brown LLP

 

PD466/18 Margaret Dalrymple v James Scott Ltd

 

Clyde & Co

 

PD16/19 Danny Forsyth v Marketstudy Insurance Services Ltd

 

Gildeas

 

PD276/18 Margaret Haggarty &c v Martin Tobin &c

 

Clyde & Co

 

PD474/18 Geraldine Johnstone v South Lanarkshire Council

 

Clyde & Co

 

PD481/17 Lewis Keep v Liberty Insurance Ltd

 

Lawford Kidd

 

PD332/17 Shyrlee Lino v John Bradley

 

BLM

 

PD114/18 Allison Love &c v South Ayrshire Council &c

 

Digby Brown LLP

 

PD399/18 Colina Macfarlane &c v Carillion Construction (Contracts) Ltd

 

Thompsons

 

PD10/19 Jacqueline Maxwell &c v Wrights Insulation Ltd

 

Thompsons

 

PD236/18 Lorna McLean &c v Fairfield Shipbuilders Engineering Co Ltd

 

Thompsons

 

PD58/19 Lindsey Mitchell &c v NHS Fife

 

Bonnar Accident Law

 

PD366/18 Louise Thom &c v Andrew Reilly

 

Clyde & Co

 

PD492/18 Thomas Tulloch v Carillion (Singapore) Ltd

 

Thompsons

 

A30/18 Diane Miller v NHS Lanarkshire &c

Clyde & Co

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Tuesday 30th April

 

1

A117/18 Bank of Scotland Plc AG Neill Clerk & Murray &c

Aberdein Considine & Co

 

2

PD147/19 (First) Lorine Clark &c v (First) Stephen Clark &c

 

Digby Brown LLP

3

PD72/19 Faiaz El-Helali AG Raed Al Qasem

 

Digby Brown LLP

 

4

PD153/19 Elizabeth Ann McIlwee Pollard or O’Kane AG Secretary of State for Business, Energy & Industrial Strategy

 

Thompsons

5

A84/19 William Grant Gordon &c AG Together Commercial Finance Ltd

Weightmans (Scotland) LLP

 

6

PD101/19 (First) Jane McConnachie Quinn or Meiklejohn AG SC009514 Ltd

 

Thompsons

7

CA50/19 Lanark Road Property Ltd AG Skandinaviska Ortopedtekniska Laboratoriet Aktiebolag

 

Morton Fraser LLP

8

PD144/19 Gordon Macintyre AG Bear Scotland Ltd

 

Thompsons

9

A83/19 Stuart MacMillan AG Fife Health Board

Drummond Miller LLP

 

10

PD416/18 James McGraw AG Greater Glasgow & Clyde Health Board

 

Gilson Gray LLP

11

PD136/19 John Paul AG Generali Versicherung AG

 

Digby Brown LLP

 

12

PD141/19 (First) Rosemary Hall &c AG Front Row Builders Ltd

 

Digby Brown LLP

13

PD139/19 Andrew Scott AG (First) Martin Love &c

 

Digby Brown LLP

 

14

PD112/19 Shirley Rankine AG Neil Thomas Murray

 

Digby Brown LLP

 

15

CA61/19 Tay Properties Ltd The Advocate General for Scotland

 

Harper Macleod LLP

16

PD128/19 Khalifa Tillisy AG First Glasgow Ltd

 

Digby Brown LLP

 

17

William Douglas AG Victoria Medical Practice

Jackson Boyd LLP

 

 

 

 

 

 

 

_______________


Wednesday 1st May

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

XA14/19 Jamie-Lee McVey to state a case re CS

 

TC Young LLP

 

 

XA111/18 Miller Kendal (Scotland) Ltd for leave to appeal a dec SLCC

 

Adrian Russo Solicitor

 

 

 

XA8/18 Olaslekan Oyedepo for leave to appeal a dec of U/T

 

Drummond Miller LLP

 

 

XA26/19 Quyet Nguyen against a decision of U/T

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

LORD BRAILSFORD

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P358/19 Pet: Robert Wiseman & Sons Ltd for Orders re sec46

Clyde & Co

 

 

 

 

 

LORD DOHERTY

 

STARRED MOTION

 

P187/19 Pet: GCOS Ltd for order under sec994 & 996 of Companies

Harper Macleod LLP

TC Young LLP

 

 


PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTION

 

P187/19 Pet: GCOS Ltd for order under sec 994 & 996 of Companies

TC Young LLP

 

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P246/19 Pet: David Booth &c for interdict

 

Aberdein Considine & Co

 

 

 

P349/19 Pet: MD Saddik MD AB Sowdagor for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P350/19 Pet: Muhammad Khan for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P348/19 Pet: Richwinder Kumar for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P344/19 Pet: Sumi Kabir for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P104/16 Pet: Scottish Ministers for recovery order re S Macdonald

Civil Recovery Unit

 

 

 

 

 


TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTION

 

30mins

Donald McNeil v John Miller & Sons (Painters) Ltd

Thompsons

Clyde & Co

Weightmans (Scotland) LLP

 

 

 

 

 

 

 

_________________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LORD BRAILSFORD – R Newlands, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

By Order
at 9.30am

 

P155/19 Pet: Adam Salami for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

By Order

 

A824/15 Derek Elmslie v Leslie Deans

 

Kennedys Scotland

Party

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.10(3)

 

PD336/18 Marie Grigor &c v The Burntisland Shipbuilding Company Ltd

Digby Brown LLP

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 

LORD UIST – T Sadler, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

Oral Hearing

 

P1095/18 Pet: Phu Nguyen for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 


Procedural Hearing

 

A117/17 Kimberly Gaston v Sarah Thomas &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

BTO Solicitors LLP

 

By Order

 

A267/17 Joyce Clark &c v Mark Paulo &c

Lindsays

Blackadders LLP

 

 

 

 

LORD BANNATYNE – C Stark, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

Motion Roll Hearing
between 10.00am and 1.00pm

 

P253/19 Pet: WFS Technologies Ltd for interdict

Burness Paull LLP

Dentons UK

 

 

 

 

 

LORD DOHERTY – C Munn, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

Hearing on the Petition and Answers

 

P759/18 Pet: Performing Right Society Ltd for Breach of Interdict

Brodies LLP

Party

 

 

 

 


LADY WISE – T Kell, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

PERSONAL INJURY ACTIONS

Cases calling By Order in terms of Rule of Court 43.6(3)

 

PD496/18 Alexander Rue v Fairfiled Shipbuilding & Engineering Company Ltd

 

Thompsons

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

PD30/19 ABC v Julien Mouly

 

Balfour + Manson LLP

 

Aberdein Considine & Co

 

 

 

 

LADY WOLFFE – L Morgan, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

Procedural Hearing
between 9.30am and 10.00am

 

CA59/19 Bathgate Realisations Civil Engineering v Severfield Ltd

 

TC Young LLP

Clyde & Co (Scotland) LLP

 

 

 

 

LADY CARMICHAEL – J Hannah, Clerk

 

Thursday 2nd May

 

Procedural Hearing

 

A404/16 Zoe Fouracre v Greater Glasgow Health Board

 

Anderson Strathern LLP

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

 


TO BE ALLOCATED

 

Thursday 2nd May

 

Substantive Hearing

 

P934/18 Pet: Abubakari Adamu for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

P1111/18 Pet: Hieu Minh Do for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

Office of the Advocate General

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


INNER HOUSE ROLLS

 

 

EXTRA DIVISION

 

Thursday 2nd May

 

Procedural Hearing
at 10.00am

 

XA17/17 Alison Donnelly v Royal Bank of Scotland

 

Blacklocks

Pinsent Masons LLP

 

Hearing on Competence
at 10.00am

 

XA25/19 Heriot Community Council v The Scottish Ministers &c

 

Gillespie Macandrew LLP

 

SGLD

Wright Johnston & Mackenzie LLP

 

Single Bill

Between 11.30 and 1.00pm

 

XA102/18 Zia v the Secretary of State for the Home Department

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

 

 

 

 

 

_______________