SCTSPRINT3

Issue: 145       Wednesday 1st May 2019

 

C O N T E N T S

 

 

 

 

 

 

Unopposed Motions

 

Calling List

 

Inner House Motions

 

Starred and Unstarred Motions

 

Outer House Rolls

 

Inner House Rolls

 

 


UNOPPOSED MOTIONS

 

 

The following motions were granted, unopposed, on Tuesday 30 April 2019.

 

A674/06 Christophe Galmiche v Joanna Maclachlan

 

Party

 

A597/14 Stephen Young v Bank of Cyprus Public Co Ltd

 

Anderson Strathern LLP

 

PD429/18 John Wood v SSE Plc

 

Thompsons

 

A20/19 Margaret Kirkwood v Thelem Assurances

 

Reid Cooper

 

A869/15 Stephen McCormack &c v Forth Valley Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

A207/18 Lesley Milne &c v National Waiting Times Centre Board

 

Jackson Boyd LLP

 

A215/18 Anne Reid v Ayrshire & Arran Health Board

 

Drummond Miller LLP

 

A192/18 Kevin Ross &c v Colin Thomson, t/a R Thomson Builder

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

 

A275/18 Frances Smith &c v Robert Gray

Brodies LLP

 

 

 

A595/15 SP Power Systems Ltd v Prysmian Cables & Systems Ltd

 

Burness Paul LLP

 

PD445/17 Diane Bell &c v Chief Constable Police Service of Scotland

 

DLA Piper Scotland LLP

 

PD279/17 James Boag v Aviva Insurance &c

 

Russell + Aitken LLP

 

PD24/19 James Carmichael v Egger (Barony) Ltd

 

Clyde & Co

 

PD95/18 Derek Cotter v North Lanarkshire Council

 

Ledingham Chalmers LLP

 

PD381/18 Edythe Gibson v Fife Council

 

Clyde & Co

 

PD84/18 Karen Houston v Toni Milne &c

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD313/18 Brenda Johnstone v Louise Wood &c

 

Digby Brown LLP

 

PD51/19 Georgi Petkov v Big Kid Entertainment Ltd

 

Kennedys Scotland

 

PD85/19 Blanche Rennie v Millhill Surgery

 

Drummond Miller LLP

 

PD117/18 George Stewart v Apache North Sea Ltd

 

DAC Beachcroft Scotland LLP

 

PD2752/15 Lucy Thomas v Bond Air Services Ltd

 

Clyde & Co

 

PD34/19 Anthony Thomson v South Lanarkshire Council

 

Thompsons

 

PD128/19Khalifa Tillisy v First Glasgow Ltd

 

Digby Brown LLP

 

A547/15 Diane Catto v Biomet UK Ltd &c

 

Digby Brown LLP

 

A261/18 Jennifer Galloway v NHS Tayside

 

Thompsons

 

A104/17 GMB v Digby Brown LLP

 

Burness Paul LLP

 

A119/19 George King v Quarriers

 

Digby Brown LLP

 

A130/18 Henry Munro v Andreas Demetriades &c

 

Drummond Miller LLP

 

A323/18 the New India Assurance Co v Geraldine Duncan

 

Brodies LLP

 

PD496/18 Alexander Rue v Fairfield Shipbuilding & Engineering

 

Thompsons

 

PD152/18 Maureen Stage &c v Kynoch & Robertson Ltd &c

 

Harper Macleod LLP

 

A56/19 Sky Ltd &c v Dino 18 Ltd

Burness Paul LLP

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


COURT OF SESSION

 

 

CALLING LIST

 

Wednesday 1st May

 

1

A97/19 Hugh Simpson (Contractors) Ltd AG Whyte Crane Hire Ltd

 

TC Young LLP

2

PD158/19 John Paul McNeil AG Brother Laurence Hughes, provincial representative of the Roman Catholic Congregation of Order of Brothers known as De La Salle Brothers &c

 

Gilson Gray LLP

3

PD74/19 Edward Reid AG (First) Robert Nisbet &c

 

Digby Brown LLP

 

4

F16/19 Dominique Julia Twelves AG Charles Walter John Verschoyle Greene

Johnson Legal

 

 

 

 

 

 

 

_______________


Thursday 2nd May

 

EXTRA DIVISION

 

INNER HOUSE UNSTARRED MOTIONS

 

CA46/16 Ted Jacob Engineering Group Inc v Alexander Morrison &c

 

Burness Paul LLP

 

 

XA94/17 Jacqueline Daly against a decision of NMC

Party

 

 

 

 

 

LORD BANNATYNE

 

STARRED MOTION

 

3hrs

P253/19 Pet: WFS Technologies Ltd for interdict

Burness Paul LLP

Dentons UK

Pinsent Masons LLP

 

 

 

LADY CARMICHAEL

 

PETITION DEPARTMENT

 

UNSTARRED MOTIONS

 

P142/19 Note: HMA for exercise of powers in terms of 128(2) proceeds

 

COPFS

 

 

P1126/18 Pet: Analin Ybas for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1077/18 Pet: Joanna Adamczak-Gawrychowska for Judicial Review

 

NHS Scotland Central Legal Office

 

 

 

P360/19 Pet: Karamo Tambajang for Judicial Review

 

Drummond Miller LLP

 

 

P1201/18 Pet: Kestutis Eglynas for Judicial Review

 

Office of the Advocate General

 

 

 

 

 

TO BE ALLOCATED

 

STARRED MOTIONS

 

30mins

A345/18 GCN (Scotland) Ltd v James Gillespie

 

Addleshaw Goddard

Lindsays

 

15mins

PD390/18 Diane Burniston &c v Upper Clyde Shipbuilders Ltd &c

Thompsons

Clyde & Co

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


OUTER HOUSE ROLLS

 

 

LADY WISE – T Kell, Clerk

 

Friday 3rd May

 

Second Hearing

 

P314/19 Pet: Ales Gal for order under child abduction

MacRoberts LLP

Party

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________


INNER HOUSE ROLLS

 

 

FIRST DIVISION

 

Friday 3rd May

 

Single Bill

At 10.00am

 

P249/17 Reclaiming Motion - (LordTyre) – AA v Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy &c

Drummond Miller LLP

Office of the Advocate General

 

 

Advising

(No appearance of Counsel necessary)

 

XA65/18 MH v Mental Health Tribunal for Scotland

Balfour + Manson LLP

Legal Secretary to the Mental Health Tribunal

 

 

 

 

EXTRA DIVISION

 

Friday 3rd May

 

Single Bill
at 10.00am

 

XA9/19 Katherine Donathy for Permission to Appeal a decision of the Sheriff Appeal Court

Party

Balfour + Manson LLP

Drummond Miller LLP

 

 

 

 

 

_______________